×
Strona Głowna
O Muzeum
Edukacja Wycieczki
Wydarzenia Aktualności
Publikacje
Sklep Online
Prasa
Wizyta
Akcja Renowacja !
Wystawa Projektantki
Menu

 

O MUZEUM

Celem Muzeum Neonów jest dokumentacja oraz ochrona powojennych reklam świetlnych – neonów.  Począwszy od roku 2005 nasza instytucja angażuje się w działania związane z badaniem i odnawianiem starych neonów, będących wspomnieniem po szeroko zakrojonych projektach wielkiej neonizacji, prowadzonych w krajach Bloku Wschodniego.  Przyczyniliśmy się do swoistej nowej mody na neony w Polsce, czego najlepszym przykładem jest otwarcie pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie muzeów poświęconych starym reklamom świetlnym.

Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W naszym muzeum mają Państwo unikalną możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, a także docenienia kunsztu twórców i rzemieślników tej często zapomnianej formy sztuki.

Muzeum nie zajmuje się jednak jedynie gromadzeniem neonów, które nie mogą wisieć w swoich oryginalnych lokalizacjach.  Zainicjowaliśmy kampanię, której celem jest ochrona starych reklam neonowych w miejskiej scenerii w ramach projektu „Akcja Renowacja!”. W ramach kampanii Akcja Renowacja odnawiamy, rozświetlamy i odtwarzamy historyczne neony. Najnowszym działaniem jest pokaźnych rozmiarów czerwony Kogut Cepelii, który powrócił‚ na ulicę Grzybowską 37 w Warszawie – dzięki wsparciu firmy Matexi Polska ten symbol, uzupełniony o nowe, neonowe przesłanie: „Razem rozświetlamy miasto”, udało się odtworzyć na elewacji nowego budynku mieszkalnego. Koniecznie odwiedźcie neonowego koguta, jak tylko będziecie w Warszawie! Więcej informacji >

Placówka jest instytucją prywatną która nie jest utrzymywana ze środków publicznych.  Działalność muzeum i realizacja jego misji, a także projektów związanych z odnawianiem neonów są finansowane przez naszych gości i sympatyków.

Muzeum Neonów jest otwarte 7 dni w tygodniu.  Udostępniamy je zarówno indywidualnym zwiedzającym, jak i większym grupom.  Organizujemy też wydarzenia specjalne, lekcje edukacyjne, pokazy filmowe (NEON Erica Bednarskiego i LIGHTEATER Michael Gugger - cały dzień) czy wycieczki z przewodnikiem.  Możliwe jest też zwiedzanie zbiorów po godzinach otwarcia pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji i dokonaniu dodatkowej opłaty.

Zapraszamy Was do odwiedzenia naszego nietypowego i wyjątkowego Muzeum !
Kontakt: info@neonmuzeum.org

FOTO GALERIA

 

Kontakt. 

Dyrektorzy (Biuro godz. 09.00-18.00):
Ilona Karwinska i David Hill
info@neonmuzeum.org
telefon: 665-711-635

Media (Tylko kontakty prasowe):
Witold Urbanowicz
info@neonmuzeum.org
telefon: 601-301-103

 

Dyrektorzy Muzeum Neonów

David S. Hill i Ilona Karwinska