Cepelia - świeci!
PAWILON CEPELII – AKCJA RENOWACJA! ul. MarszaÅ‚kowska 99/101, Warszawa
Pawilon Cepelii jest elementem kolejnej wersji powojennego planu urbanistycznego odbudowy i przebudowy centrum Warszawy z przełomu lat 50. i 60. XX w. Dwukondygnacyjny przeszklony pawilon handlowy, zaprojektowany przez Zygmunta Stępińskiego i przeznaczony dla Cepelii*, został oddany do użytku w 1966 r.
IntegralnÄ… częściÄ… obiektu byÅ‚a reklama neonowa na elewacjach i dachu budynku. W uzupeÅ‚nieniu reklamÄ™ neonowÄ… otrzymaÅ‚a też wolnostojÄ…ca przeszklona gablota od strony Nowogrodzkiej – w postaci niewielkich rozmiarów dwóch napisów Cepelia oraz stylizowanego kogucika.
Od lat 80. pawilon podlegaÅ‚ systematycznym przebudowom. Demontowane bÄ…dź zasÅ‚aniane byÅ‚y kolejne neony. W 1995 r. budynek otrzymaÅ‚ nowÄ… elewacjÄ™ z blachy w kolorze pomaraÅ„czowym, a z czasem zamieniÅ‚ siÄ™ w wielki sÅ‚up reklamowy. W 2019 r. modernistyczny pawilon zostaÅ‚ wpisany do rejestru zabytków, co uratowaÅ‚o go przed dalszÄ… degradacjÄ… i potencjalnym zburzeniem.
W 2024 r. rozpoczęła siÄ™ gruntowna przebudowa obiektu – z przeznaczeniem dla sklepu Empik. W ramach inwestycji przywrócony zostanie pierwotny wyglÄ…d zewnÄ™trzny pawilonu. W trakcie prac konserwatorskich dokonano zaskakujÄ…cego odkrycia – okazaÅ‚o siÄ™, że przetrwaÅ‚y mocno skorodowane metalowe elementy, pozostaÅ‚ość po niewielkich neonach z zewnÄ™trznej, wolnostojÄ…cej gabloty. Biuro Konserwatora Zabytków, w porozumieniu z inwestorem, zdecydowaÅ‚o siÄ™ na przekazanie tych artefaktów do Muzeum Neonów, które je caÅ‚kowicie odrestaurowaÅ‚o.
* Cepelia, czyli Centrala PrzemysÅ‚u Ludowego i Artystycznego, byÅ‚a organizacjÄ… zrzeszajÄ…cÄ… spóÅ‚dzielnie rÄ™kodzieÅ‚a ludowego i artystycznego. ZostaÅ‚a powoÅ‚ania w 1949 r. W ramach swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci Cepelia prowadziÅ‚a liczne placówki handlowe, zajmujÄ…ce siÄ™ sprzedażą wytwórstwa ludowego. Likwidacja jednej Cepelii – jako przedsiÄ™biorstwa paÅ„stwowego – nastÄ…piÅ‚a w 1990 r., a na jej bazie powstaÅ‚o kilka podmiotów. W 2020 r. dziaÅ‚alność zakoÅ„czyÅ‚a Fundacja Cepelia Polska Sztuka i RÄ™kodzieÅ‚o, majÄ…ca prawo towarowe do znaku i dawnych nieruchomoÅ›ci.
PodziÄ™kowania dla grupy Sienna 111 i Tomasza Åšlebody (Biuro Konserwacji Zabytków) za przekazanie neonów z pawilonu Cepelii.