Strona GÅ‚owna
Wystawa Projektantki

76. Rocznica Powstania Warszawskiego

Szanowni Państwo,

zbliża się 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Warszawiacy nie wyobrażają sobie początku sierpnia bez złożenia hołdu bohaterom Powstania i uczczenia pamięci poległych i zamordowanych podczas tego wielkiego zrywu.

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeÅ„ w historii Polski - przyczyniÅ‚o siÄ™ do uksztaÅ‚towania dzisiejszej tożsamoÅ›ci nie tylko Warszawy, ale i caÅ‚ego naszego kraju. Mimo różnych ocen decyzji przywódców Podziemia i bilansu Powstania, Polaków Å‚Ä…czy mit samych powstaÅ„ców.

Co roku Warszawa dba o to, by w uroczysty sposób przypomnieć o poÅ›wiÄ™ceniu swoich mieszkaÅ„ców w 1944 r. i oddać cześć polegÅ‚ym i zamordowanym. Tak bÄ™dzie i teraz, podczas obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania. Jednak w tym roku z powodu pandemii koronawirusa dziaÅ‚amy, nie tylko w tym wzglÄ™dzie, w szczególnie trudnych warunkach.

Z powodu obostrzeÅ„ epidemicznych i z uwagi na troskÄ™ o bezpieczeÅ„stwo naszych goÅ›ci i mieszkaÅ„ców, jesteÅ›my zmuszeni ograniczyć zakres tegorocznych uroczystoÅ›ci. Ich część odbÄ™dzie siÄ™ w tradycyjnej formie, a w wiÄ™kszoÅ›ci bÄ™dzie można uczestniczyć za poÅ›rednictwem mediów i internetu.

Serdecznie zachÄ™cam PaÅ„stwa do zapoznania siÄ™ z programem obchodów, Å›ledzenia ich i wspólnego przeżycia tej rocznicy wraz z mieszkaÅ„cami Warszawy.

Rafał Trzaskowski
Prezydent m.st. Warszawy